Tenis Oyuncu Çeşitleri Ve Taktikler Hakkında Bilgiler

27jpg_3657_12

Tenis rekabetin en yüksek seviyelerde seyrettiği olimpik sporlar arasında yer alır. İkili ve dörtlü oyuncular ile oynanan bu oyun oyuncu özellikleri ile de ilgi çeken bir spor dalıdır. Özellikle bazı sporların oyuncu isimleri ile ön plana çıktığı görülmektedir. Tenis de bu örneğe uygun bir spor dalıdır. Nitekim burada dikkat çekilmek istenen nokta oyuncu çeşitleridir. Özellikle oyun stratejileri oyuncu çeşitleri ile ilişkilendirilmiştir. Bu sayede söz konusu spor dalı hakkında bilgi edinmek ve bu alanı daha iyi izah etmek mümkün hale gelmektedir. Tenis oyuncu çeşitleri aynı zamanda oyunun taktiksel gelişimine de katkı sağlamıştır. Bu sayede söz konusu dal için oyuncu yetiştirmek daha teknik bir hal almıştır.

Tenis oyuncu çeşitleri 4 ana karakterde incelenebilir. Bunlar aşağıda listelenmiştir.

  • Pusher: Bu oyuncu tipi en çok dikkat çeken oyuncular arasında yer alır. Nitekim gelen bütün topları çevirmesi özelliği ile ön plana çıkar. Diğer taraftan en önemli amacı rakibine hata yaptırmaktır. Pusher grubu oyuncuları topu yönlendirme konusunda da oldukça başarılıdırlar. Oldukça baskın ve ruhsal anlamda yorucu tiplerdir. Bu oyunculara karşı en önemli savunma fileye yakın hareket etmekle sağlanabilir. Yapılan smaç vuruşlarında rakibe daha az zaman bırakılır.
  • Topspinner: Tenis oyuncu çeşitleri arasında genel olarak yüksek top vuran oyunculardır. Atışları çok güçlü olmasa da rakibini hataya yönlendirmeleri ile ünlüdürler. Topsipinnerlara karşı yapılabilecek en iyi savunma attıkları yüksek topa daha yükselirken karşılık vermektir. Çünkü en yüksek noktada topa karşılık verme çabası oyuncunun alanını daha da daraltacaktır.
  • Arka Çizgi Oyuncuları: Bu oyuncular profesyonel oyunculardır. Özellikle turnuvalarda sıklıkla karşılaşılan oyuncu tiplerindendir. Genel olarak arka çizgi sahasında beklemektedirler. Dolayısıyla bu oyunculara karşı kısa vuruşlar doğru strateji sağlamaz. Diğer taraftan fileye yakın olmadıklarından file önüne gelen oyuncuyu geçmek amacıyla aksiyon alırken topları çoğunlukla nete takılmaktadır.
  • Servis oyuncusu: Tenis oyuncu çeşitleri arasında yer alan en nadir oyunculardır. Bu oyuncular genellikle servislerinin çoğunda fileye yaklaşık bir biçimde puana odaklanır. Dolayısıyla bu oyunculara karşı oyuncudan ziyade topu takip etmek avantaj sağlayacaktır. iyi servis karşılamaya da dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.