Tenis Kıyafeti Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

4jpg_3097_43

Tenis alanında önem sırası dahilinde birtakım noktaların daha fazla ön plana çıktığı görülmektedir. Bu açıdan oyun ekipmanının tenis oyuncusuna ciddi bir avantaj sağladığını ifade etmek yanlış olmaz. Çok fazla ekipman kullanılıyor olması hem oyunu hem de oyuncuyu desteklemek amacıyladır. Bir tenis oyuncusunun ekipman listesinin teferruatı ciddi derecede başarısına yansımaktadır. Tenis ekipmanları arasında şüphesiz en önemlilerinden bir tanesi de tenis kıyafetidir. Tenis kıyafeti seçimi bir tenis oyuncusu için hayati önem taşıyabilir. Özellikle birbirini etkileyen konular olması bu alanda daha dikkatli olunması gerekliliğini ortaya çıkarır. Örnek vermek gerekirse oyun en çok etkileyen unsurlardan bir tanesi tenis kortlarının yapısıdır ve tenis kortları da tüm tenis ekipmanının başarısını etkilemektedir.

Tenis kıyafeti tenisin oynandığı ilk yıllardan itibaren önemli sayılmaktaydı. Bu açıdan oyunun oynandığı ilk yıllarda kadınların uzun elbiseler giydiği görülmektedir. Erkekler de aynı şekilde vücudun tamamını kapatan pantolon ve gömlekler ile sahalara inmekte idiler. Bu durum 19. yüzyılın ilk çeyreğine kadar devam etmiş ve bu tarihi itibariyle tenis oyuncuları daha rahat kıyafetler tercih etmeye başlamışlardır. Belirli bir tarihe kadar beyaz giyme zorunluluğu söz konusu olmuştur. Kıyafet seçimi noktasında renk ve kumaş özelliği belirleyicidir. Tenis kıyafetini teli kolay emmesi en çok aranan niteliktir. Bu açıdan kumaş özelliğinin pamuklu oluşu avantaj sağlar.

Tenis kıyafeti seçimi özellikle tenis oyuncusunun rahatı üzerine yapılmalıdır. Rahat olmayan bir kıyafet ile maçta başarı sağlamak mümkün değildir. Bu noktada kumaş esnekliği de söz konusu seçimde önemli bir yerde değerlendirilir. Özellikle alt giysilerde boy ölçüsünün iyi belirlenmiş olması gerekir. Bunun en önemli sebebi ayak hareketlerinin oldukça önemli olmasıdır. Bu sayede daha kolay manevra yapmak mümkün olabilir. Açık renk giysiler giymek açık tenis kortlarında ışığı yansıtması bakımından daha uygundur ancak teri göstermeyecek nitelikte kumaşların seçilmesine de dikkat edilmelidir. Bu açıdan sporcu atleti üzerine bir kıyafet tercih etmek çok daha makul olmaktadır. Bu sayede terin gözükmesi önlenmekle birlikte daha rahat performans sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.