Pilates Mi Kardiyo Mu

burakkulakszjpg_7367_0

Pilates Mi Kardiyo Mu?

Yapılan egzersizlerden her zaman beklentiler yüksek olur. Öncelikle yapılacak olan spor ve egzersiz türünün vücut ihtiyaçlarımızın beklentilerine göre karar verilmelidir. Daha rahat zorlanmadan bir program içinde egzersizlerimizi sürdürmek için spor ve egzersiz uzmanı Burak Kulaksız yönlendirmeleri ile sistemli bir şekilde egzersizleri devam ettirmek mümkün hale gelmektedir. Yazının başlığında da yer aldığı şekilde, birincil düzey egzersizlerde pilates ve kardiyo arasındaki farkı anlayabilmek oldukça önemlidir. Bu anlamda her iki hareket biçimi kendi içinde farklı işlevselliğe sahip durumdadır.

  • Pilates esneklik, pelvis ve bel bölgesi kaslarının güçlendirilmesinin yanı sıra omurgada olan sırt, bel ağrılarını azaltmaktadır. Ayrıca nefes konsantrasyonu ile bedeni dengeleyen bir egzersiz türüdür. Kardiyo; nabız hızının yükselmesi ve hızlı tempolu bir egzersiz olduğu için vücudun enerji tüketimi oldukça fazladır. Hücrelerin enerji üretmek için yağ hücrelerine yoğunlaşması sebebiyle yağ yakımı oldukça fazla olan bir egzersiz türüdür.
  • Kardiyo kalp ritminin yükseldiği nefes alış veriş hızının arttığı egzersizdir. Bisiklet sürme, koşma, hızlı tempolu yürüyüş, kürek çekmek gibi egzersizler kardiyo egzersizler arasında yer alır.
  • Vücutta fazla yağ birikmesi var ise yağlardan kurtulmak isteniyorsa öncelikle egzersizler arasında mutlaka kardiyo egzersizi yer almalıdır. Hızlı tempolu yapılan fiziksel hareketler vücudun yağ yakmasında oldukça faydalıdır, spor ve egzersiz uzmanlarının desteği ile çok daha başarıya ulaşılabilir.

Pilates Ne Zaman Daha Uygun Hale Gelir?

Daha fit bir görünüme sahip olmak için, duruş bozuklukları için, masa başında hareketsiz kalan vücudu harekete geçirmek için, ince ve uzun kaslara sahip olmak, bel, boyun ve sırt ağrılarının giderilmesi için pilates ideal bir egzersiz olacaktır. Öncelikle vücudun ihtiyacı olan egzersiz türü belirlenmeli sonra kişinin kendini iyi hissettiği şıkkı seçip düzenli ve devamlı yapılan egzersizlerle istenilen sonuç elde edilmiş olacaktır. Kardiyo ve pilates egzersizi beraber yapılmak istendiği zaman kişinin düşük düzeyden başlayıp egzersiz uzmanları yardımı ile daha düzenli ve etkili olacak egzersizleri tercih etmelidir. Burak Kulaksız her iki alan için de bireysel planlamalar hazırlamaktadır.

Sonuç olarak pilates zayıflatmaz ancak daha güçlü kas ve iskelet sistemine ve daha fit bir görünüme sahip olmanızda faydalı bir egzersiz türüdür. Kardiyo ise tempolu hızlı bir şekilde yapılan egzersiz türüdür; bu da kişinin fazla yağ ve kilolardan kurtulmasını sağlar. Yapılan spor ve egzersizden tam sonuç almak için düzenli beslenmeye ve su tüketimine de dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet