Modern Dünyada Tenis Nasıl Oynanıyor

Modern Dünyada Tenis Nasıl Oynanıyor?

Tenis, her biri beşer oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanan bir spordur. Her yaştan ve yetenekten insanın oynayabileceği eğlenceli ve zorlu bir spordur. Ayrıca, fiziksel aktiviteye yeni başlıyorsanız veya bir engeliniz varsa, tenis başlamak için harika bir spordur. Temelde tenisin her yaştan insan için birçok avantajı vardır. Tenis ayakkabıları günümüzde sağlıklı dostu ve esnek ürünlerdir.

Tenisin Ana Ekipmanları Nelerdir?

Tenisin ana bileşenleri top, kort, ağ ve tenis raketi olarak ön plana çıkar. Top sağlamdır ve yaklaşık 13 ons ağırlığındadır. Plastik veya kalın bağırsaktan yapılır ve parlak renkler olabilir – sarı, mavi ve kırmızı en yaygın olanlarıdır. Bir topa isabetli bir şekilde vurmak için çok fazla beceri gerekir, bu nedenle topun malzemeleri, nasıl sektiğini etkilediği için önemlidir.

Maçın oynandığı yer korttur. Genellikle bir çim yüzeyle kaplanır ve çimento, sert ağaç veya diğer malzemelerden yapılabilir. Net, oyuncuların ayakta durabileceği veya oturabileceği saha alanları ile rakiplerin oturamayacağı alanlar arasındaki ayırıcı bariyerdir. Topa vurmak için bir raket kullanılır ve her iki ucuna da ipler bağlanmış bir sopa şeklindedir. Her oyuncunun tenis oynayabilmesi için bir raketi olmalıdır.

Tenis Takım Maçları Nasıl Oynanıyor?

Her takım beş üyeden oluşur. Erkek atıcı filenin önünde durur ve topu sahanın karşı ucunda duran bayan servis atan oyuncuya doğru atar. Servis karşılayanın iki görevi vardır: birincisi, topu orijinal konumuna geri döndürmek; ikinci olarak bu noktada kaptanından yeni bir top almalıdır. Topu geri verdiğinde, kaptanından yeni bir top daha almalıdır

Bir tenis maçı dört ana bölüme ayrılmış katı bir formata sahiptir: ısınma periyotları (kortlar da denir), oyunlar, molalar ve maç sonrası kutlamalar. Isınma döneminde, kaptanlar maç başlamadan önce takımlarıyla stratejiyi tartışırlar. Oyunlar, hakem ‘oyna’ dediğinde başlar ve zaman kısıtlamaları veya oyuncunun daha kısa bir maç talebi nedeniyle doğal olarak sona ermeden önce yaklaşık üç saat sürer. Her oyun bittiğinde, her set arasında ara verilir, böylece oyuncular değişiklik yapabilir ve gerektiğinde dinlenebilirler. Tenis çantaları tenisçilere ürünlerini taşıma fırsatı sağlar.

Bir cevap yazın