İdeal makyaj yüzünün 100 yılda değişimi

İdeal makyaj yüzünün 100 yılda değişimi

Yüz yıl önce, 1919’da, ideal makyaj yüzü Hollywood’dan esinlenilmiş ve en fazla film yıldızlarında görülmüştür. 1940 ve 1950’lerde, herkes kırmızı ruj ve doğal özelliklerini tamamlayan diğer güzellik ürünlerini kullanıyordu. 1900’lerin çoğu boyunca, güzellik ürünleri yalnızca açık tenli kadınlara yönelik üretiliyordu. Fakat 1970’lerde, yeni kozmetik markalarının doğmasıyla piyasaya daha koyu tonlar çıktı.

Güzellik standartları, 1970 ve 1990’lı yıllar arasında sık sık değişti. Bazı kadınlar tamamen makyaj yapmayı bırakırken, diğerleri günlük parlak renkleri tercih ediyordu. Bugün, makyajın ideal yüzü genellikle çekiciliği uyandırmaya yöneliktir. Makyaj modası sürekli gelişir. Ve son 100 yılda, toplum ideal makyaj yüzünün nasıl olması gerektiği konusunda fikrini sürekli değiştirdi.

Örneğin, 1900’lerin başlarında dudaklar yüzün odak noktasıydı ve sıklıkla keskin hatlarla makyaj yapılırdı. Ancak, 1950’lerde parlak kırmızı tonlarda, daha yuvarlak bir makyaj yaygın hale geldi. Benzer şekilde, popüler göz makyajı büyük ölçüde değişti. Az renk tercihleri 1930’larda, pastel göz farı ise 1980’lerde popülerdi.


(© Hulton Archive/Stringer/Getty Images)

1919’da ilham kaynağı Hollywood’tu

1900 ve 1919 yılları arasında makyaj neredeyse sadece film yıldızları ve müzisyenler tarafından yapılıyordu. Ancak o yıllarda sınırlı tüketici olmasına rağmen, kozmetik endüstrisinde bazı önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Max Factor 1909 yılında kendi güzellik laboratuarını kurdu ve ilk metal ruj tüpü 1915’te icat edildi.

Her iki gelişme de, 1900’lerin başında toplumun tercih ettiği makyaj görünümünü etkiledi. On yıl boyunca, makyaj yapan kadınlar soluk, pudralı bir cilt ve lekeli dudakları tercih ettiler.


(© Underwood Archives/Getty Images)

1920’lerde dudaklar odak noktası oldu

1920’li yıllarda ten rengi ürünleri hala büyük ölçüde film yıldızlarıyla ilişkilendirildiğinden, yüz pudrası ve kremi gibi ürünler popülerdi. Moda tarihini araştıran yazar Debbie Sessions tarafından hazırlanan bir makyaj sitesi ve çevrimiçi mağaza olan Vintage Dancer’a göre, ürünler, kadınların doğal görünmesine ve aynı zamanda Hollywood’un tarzını yansıtmasına yardımcı oluyordu. Ancak kadınlar, özellikle dudaklarıyla ilgili bazı değişikliklere gitti. 1920’li yıllarda makyajın ideal yüzü, kırmızı ruj olmadan, genellikle alt dudağa yuvarlatılmış bir şekilde uygulanmış ve keskin hatlar kullanılmadan yapılmıştı.


(© Keystone-France/Getty Images)

1930’larda trend ince kaşlar ve ince kirpiklerdi

1930’ların ideal makyaj yüzü pudralı cilt ve daha soluk allıklardı. Kadınlar genellikle parlak bir etki yaratmak için göz kapaklarını renklendirdiler ve kirpiklerini koyu renkler ile geliştirdiler. Kirpiklerin çok kalın olmasından kaçındılar. Kaşlarını, genellikle yüksek kemer ve kanatlı kenarları olan ince şekillere soktular. Hatta bazı kadınlar kaşlarını tamamen traş etmiş ve bir kalemle ince çizgiler çizmişlerdir.


(© Galerie Bilderwelt / Getty Images)

II. Dünya Savaşı 1940’ları etkiledi

II. Dünya Savaşı, 1940’ların standart makyaj görünüşünü büyük ölçüde etkiledi. 1940’lı yıllardaki kozmetik ürünlere ulaşmak savaştan dolayı genellikle zordu ve birçok ülkede lüks bir ürün olarak ağır bir şekilde vergilendirildi. Özellikle dudak ürünleri, savaş sırasında yaşayan kadınlar için moral güçlendirici olduğu düşünüldüğü için hükümet yetkilileri tarafından tercih edildi. Sonuç olarak, 1940’larda ideal makyaj yüzü kırmızı ruj odaklıydı. Kaşlar genellikle yuvarlak bir kemer şeklinde biçimlendirilmiş, göz farı ve allık az miktarda kullanılmıştır.


(© Bettmann / Getty Images)

1950’lerde pembe allıklar ön plandaydı

1950’lerde, kadınlar genellikle kalın temeller, koyu dudak renkleri ve pembe allıkları tercih ediyordu. Kadınlar, 1950’lerde göz alıcı ve kusursuz görünmeyi amaçlıyorlardı. Ayrıca, bu yıllarda yanaklarda elmacık kemiklerine hafif allık uygulandığı ve eyelinerların kenarlarına küçük bir kanat eklendiği bilinmektedir. Bu yıllarda maskara da popülerdi, ancak tipik olarak sadece üst kirpiklere uygulanıyordu.


(© Bettmann / Getty Images)

1960’larda odak noktası göz makyajıydı

1900’lerin başından 1950’lere kadar popüler makyaj yüzü, özellikle dudaklara, yanaklara ve kaşlara odaklaydı. Fakat 1960’larda göz makyajı odak noktası oldu. O yılalrda trend pastel tonlarında opak göz farıydı. Bazı kadınlar göz kapaklarını renkle kaplarken, bazıları günümüzde hala popüler olan gölge vermeyi uyguladılar. 1960’larda göz alıcı bir görünüm oluşturmak için, göz kapaklarının kıvrımlarına farklı bir çizgi çizmek için pastel göz farı veya göz kalemi kullanırdı. Görünüm tipik olarak kanatlı siyah eyeliner ile eşleştirildi ve alt kirpik çizgisinde daha fazla eyeliner ile tamamlandı.


(© Lambert / Getty Images)

1970’lerde birçok kadın makyaj yapmamayı tercih etti

İdeal makyaj yüzünün 1970’lerde nasıl göründüğünü belirlemek zor olabilir. Bazı kadınlar hala 1960’ların trendlerini kullanıyorlar, bazıları ise disko stillerini tercih ediyorlardı. Farklı bir grup o sırada punk modasını gün yüzüne çıkarmıştı. Bununla birlikte, 1970’lerde birçok kadın genel olarak güzellik klişelerini reddetti. Sıklıkla karşılaştıkları cinsiyetçiliğe karşı savaşmak için makyaj yapanlar doğal görünmeyi amaçladı. Kozmetik markaları da bu trendin farkına vardı ve her zamandakinden farklı ürünler tanıtmaya başladı. Bu yıllarda parlayan cilt popülerdi ve göz makyajı hafif maskara dışında neredeyse hiç yoktu.


(© Denver Post / Getty Images)

Makyaj 1970’lerde daha kapsayıcı hale geldi

1900’lerin çoğu boyunca, güzellik ürünleri yalnızca açık tenli kadınlar için üretilmiştir. Fakat 1970’lerde, yeni kozmetik markalarının akını piyasaya daha koyu tonların girmesini sağladı. 1970’lerin sonunda, siyahi kadınlar için kozmetik ürünleri makyaj tezgahlarında daha erişilebilir hale geldi. Ve 1978’de, Barbara Walden Cosmetics, Macy’s gibi ülkenin dört bir yanındaki mağazalarda satılan siyahi kadınlar için benzersiz bir güzellik çizgisi yaratmıştı.

1980’lerde popüler makyaj tamamen parlak renklerdi

1980’lerde moda parlak ve renkliyken, makyajın ideal yüzü de öyleydi. Pembe, mor ve mavi göz farı çok popülerdi ve yanaklarda pembe allık yoğun bir şekilde kullanıldı. Eyeliner, bu yıllarda büyük bir rol oynadı. Göz kalemleri gözlerin etrafındaki kalın katmanlara uygulanıyordu ve Madonna makyajı oldukça popülerdi.


(© Jeff Kravitz / Getty Images)

1990’larda, ideal makyaj yüzü ışıltılıydı

1990’lı yıllar, ince kaşlar ve mavi göz farı gibi geçmiş bazı güzellik eğilimleri yeniden canlandı. Ancak, on yıl boyunca makyajın ideal yüzünü değiştiren bazı yenilikler vardı. Örneğin parıldayan dudaklar, 1990’lı yılların tamamı boyunca popülerdi. Zamanın en popüler rengi kırmızıydı. Omuzlarda ve boyunda parıltılı jel kullanmak da yaygındı.

2000’lerde parlaklık ön plana çıktı

Parlak allık ve dudak parlatıcısı 2000’li yılların başında en iyi makyaj görüntüsünü oluşturmaya yardımcı oldu. Kadınlar yüksek parlaklıkta görünüm elde etmek için çeşitli dudak ürünlerini kullandı. 2000’li yılların başlarında ideal bir makyaj yüzü yoğun göz kalemi ve parlak allık ile tamamlanıyordu.

2010’dan sonra dumanlı göz makyajı popülerleşti

Günümüzde makyaj eğilimi, Kim Kardashian’ın sıkça uyguladığı dumanlı göz farı (Smoke Eyes) etrafında gelişiyor. Bugün, makyajın ideal yüzü, Instagram ve YouTube’daki trendlerden büyük ölçüde etkileniyor. Göz kalemleri ve göz farları oldukça ön planda.

Kaynak: herhaberi.com

Bir cevap yazın